kurumsal kimlik
içerisinde matbu ürünlerinde bulunduğu grafik departmanı

nedir-

Bir markanın kurumsal kimlik oluşturma sürecinde ele alınan başlıca kurallar vardır. Bunlardan ilki kurumsal kimlik oluşturma süreci ve iletişim standartları ile başlar. Kurumsal kimlik oluşturmakta ana amaç ise markanın aynı sektörde yer alan diğer rakip kurum ve kuruluşlardan farklılaşmasını hedeflemek üzeredir. Aynı zamanda markanın duruşunu ve görsel yüzünü temsil edeceğinden dolayı müşteri ve marka ilişkisini kurmakta büyük rol oynamaktadır. Bu çalışmaların tamamına Kurumsal kimlik tasarım ve iletişim standartları çalışması ile başlanılabilir ve başarılabilir. Kurumsal kimlik marka ve kurum için ilerleyen zamanları da göz önünde bulundurarak sağlam ve doğru bir yatırımı ifadede etmektedir.Aynı zamanda kurumsal Kimlik bir marka yada kurumun global olarak kendini gösterme biçimine verilen isimdir. Kurum kimliği marka ve oluşumun faaliyet göstermekte olduğu alanda duruşunu sergilemektedir.
Bu duruşu markanın kurum içi ve dışı iletişimin belirlemektedir. Markanın var oluşunun hikayesini ve hedef kitlesi ile arasında köprü görevi görmesini de sağlamaktadır. Kurumsal kimlik nedir sorusunu bu şekilde cevaplamış olduk. Detaylı olarak ele alırsak eğer aşağıda yer alan diğer yazı bölümlerine göz atabilirsiniz.

neden önemlidir-

Kurumsal kimlik tasarımı ve iletişim standartlarının belirlenmesi bir marka için neden önemlidir ve bu önem sırası ne şekilde ilerliyor göz atalım.
• Kurumsal kimlik markanın global olarak görünen yüzünü yansıtmaktadır.
• Markanın imajını ve duruşunu sergilemektedir.
• Şirket içinde ve dışında iletişim standartlarının belirlenmesini sağlar.
• Pazarlama faaliyetlerinde pozitif getirisi olmaktadır.
• Bir kurumun markalaşma sürecinde olumlu ve büyük önem taşımaktadır.
• Markanın kim olduğu, ne yaptığı ve bu hizmeti nasıl yapıp yada verdiğinin anlatmasında kolaylıklar sağlamaktadır.
• Markanın ana ve kuruluş felsefesini yansıtır.

kurumsal kimlik nelerden var olur-

Kurumsal kimlik tasarımı kurum yada marka için akla gelebilecek herşeyin o markanın felsefesi ile bütünleşerek görsel bir standartla somutlaştırılmış halidir, kurumsal kimlik çalışmasını sadece antetli kağıt ve kartvizit tasarımı olarak ele almak konunun hem yanlış anlaşıldığı hemde yanlış adlandırıldığı anlamına gelir. Kurumsal kimlik çalışması alakalı marka için hazırlanılmış bir kurum kimliği standartları kılavuzu ile sunulur...

tasarım materyalleri-

• Kartvizit

Bütün dünyada kullanılacak şekilde global ölçü standartlarına uygun, markanın iletişim bilgilerini açık şekilde iletilmesini sağlayan fonksiyonel malzemedir. Logo sol üst köşede, personele ait kartvizit ise personel bilgileri sağ orta bölümde, iletişim bilgileri ise alt bölümde yer almaktadır. Kartvizitin standart ölçüsü 85 mm genişliğinde 55 mm yüksekliğine sahiptir. İsteğe ve duruma göre dikey olarak kullanılabilir. Kullanılan kağıdın kalınlığı ve gramajı diğer evraklarla uyum içerisinde olmalıdır.

• Antetli Kağıt

21 cm genişliğinde ve 29.7 cm yükseliğinde global ölçü standartlarında markanın logosunun ve iletişim bilgilerinin yer aldığı iletişim amaçlı hazırlanılan fonksiyonel malzemedir. Genel olarak logonun kullanım alanı orta ve sağ köşeye konumlandırılır, iletişim bilgileri de aynı şekilde. Bu durumun nedeni ise antetli kağıtlar klasör içerisine konulduğu anda logo ve iletişim bilgisinin sol tarafta zor gözükmesine neden olduğu içindir. Antetli kağıt tasarım ile alakalı makalemize göz atabilirsiniz.

• Devam Kağıdı

Devam kağıdı profesyonel imaj oluşturan fonksiyonel bir kurumsal iletişim malzemesidir, antetli kağıttan tek farkı ise devam kağıdında iletişim bilgileri yer almaz. Kullanılan antetli kağıdının arkasından ikinci veya üçüncü sayfaları yani devam eden metinleri veya içerikler bu kağıda yazılır. Ölçü, renk ve kağıt özellikleri antetli kağıtla birebir aynı şekildedir.

• Diplomat Zarf

Kurum kimliği içerisinde yer alan şirket içi ve şirket dışı yazışmalarda kullanılan zarf türüdür farklı ebatları olmasına rağmen genellikle 11 cm yüksekliğinde ve 24 cm genişliğinde olur. Diplomat zarf türleri pencereli, penceresiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Logo zarfın sol üst köşesinde yer alır iletişim bilgileri sol alt köşeden 1.5 cm yukarıda başlar.

• Sunum Dosyası

Sunum dosyası profesyonel imaj oluşturan fonksiyonel malzemedir. Standart dosya ölçüsü 440 mm genişliğe 310 mm yüksekliğe sahiptir. Sunum dosyasının iç yüzüne ve dış yüzüne baskı uygulanabilmektedir. Dosyanın ön yüzünde marka logosu arka bölümde ise iletişim bilgileri yer almaktadır. Markanın ihtiyacına ve farklılık isteme durumuna göre özel bıçak tasarımları yapılabilme imkanı sağlamaktadır. İç yüzünde kartvizit, cd tutacağı ve kalemlik gibi bölümlerde eklenebilmektedir.

• Fatura

Profesyonel imaj oluşturan resmi evraktır, marka logosu faturanın sağ üst köşesinde iletişim ve diğer bilgiler altında yer almaktadır. Kurumun ihtiyacına göre irsaliyeli olarak da tasarlanır. Ölçüleri kullanım alanlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Sürekli form olarak kullanılan faturalar baskı yapan yazıcıların kullandığı kağıdın ölçüsü ile aynı olmak zorundadır. Renkli lazer yazıcılarda kullanılan faturalar ise a4 kağıdı ölçüsündedir ve otokopilidir.

• Sevk İrsaliyesi

Sevk irsaliyesi profesyonel imaj oluşturan fonksiyonel resmi evrak malzemesidir. Marka logosu irsaliyede sağ bölümde iletişim ve resmi bilgiler hemen altında, sol köşede yazışma bilgileri ve diğer resmi bilgiler ise orta bölümde yer almaktadır. Sevk irsaliyesi dört ana başlıktan oluşmaktadır, bunlar açıklama, miktar, birim, ambalaj durumu olarak ayrılır. Sevk irsaliyesinin alt bölümünde ise teslim alan ve teslim eden kişiler ve tarih bilgileri yer almaktadır. Markanın faaliyet gösterdiği sektöre göre fatura tasarımları irsaliyeli olarak bir arada yer alabilir.

• Tahsilat Makbuzu

Tahsilat makbuzu ve nakit tahsilat makbuzu olarak kullanılan resmi evrak türleridir. Genel yerleşim standartlarına tüm evraklarda olduğu gibi bu evrak tasarımlarında da aynı olmalıdır ebat olarak genellikle a5 ölçüsünde kullanılmaktadır.

• Gider Pusulası

Gider pusulası firma ve kurumların vergilendiremediği giderlerin kaydını resmi olarak tutmaya yarayan formlardır. Örnek olarak vergi yükümlülüğü bulunmayan şahıslarla yapılan ticaret veya hizmetin kaydını tutmak amacı ile kullanılmaktadır.

• Masraf Belgelendirme Formu

Bu evraklar kurum içi harcamaların resmi olarak tutulmasını sağlayan form tasarımlarıdır. Genel olarak A5 ölçülerinde otokopili olarak kullanılmaktadır. Form içeriği yapılan masrafın detayı, tarih, belgeyi düzenleyenin adı, soyadı ve imzasının yer aldığı bölümlerden oluşmaktadır. Şirket info bilgisi sol üst bölümde yer almaktadır.

• Çek Bordrosu

Çek bordrosu tasarımı standart içeriğe sahip olup çek tarihlerini yazılı olarak tutmak isteyen kurumlar tarafından kullanılmaktadır.

• Kaşe

Kaşe tasarımları marka ve kurumların imza olarak kullandıkları ve onayladıkları anlamını taşıyan mühür türleridir. Kaşe tasarımları kullanılacakları alanlara göre farklı ölçülerde ve içeriklere sahip olarak tasarlanırlar. Markanın resmi evraklarda yasal olarak kullandıkları kaşe tasarımlarında firma ismi, iletişim bilgileri, vergi kimlik bilgileri yer almaktadır. Kurumsal kimlik tasarımı ile bütünlük sağlaması açısından logo tasarımı renkli olarak kullanılabilmektedir.

mecrency aslında?